Maria Ricksten

Maria Ricksten arbetar som Associate på Diplomat Communications med huvudsakligt fokus på Public Affairs.

Hon har tidigare erfarenhet av att jobba som konsult inom strategisk policyutveckling med frågor kopplat till forskning och innovation (FoI), hållbar samhällsbyggnad, kompetensförsörjning- och arbetsmarknadsfrågor samt digital transformation. I sin tidigare konsultroll har Maria jobbat på uppdrag av statliga myndigheter som Vinnova, Tillväxtverket och även för EU-kommissionens generaldirektorat. Hon har en masterexamen i statsvetenskap från Lunds universitet med inriktning inom European Affairs och EU-rätt samt en pol.kand i statsvetenskap och nationalekonomi.

maria.ricksten@diplomatcom.com
+46 72 142 04 92

Sofia Artursson

Senior Associate

sofia.artursson@diplomatcom.com

+46 73-053 73 55

Louise Bjerrek

Junior Associate

louise.bjerrek@diplomatcom.com

+46 73 868 29 41

Dan Ericsson

Senior Advisor

dan.ericsson@diplomatcom.com

+46 73-988 44 63

Kristina Grewin

COO & Director

kristina.grewin@diplomatcom.com

+46 72-980 50 66

Henrik Hedlund

Junior Associate

henrik.hedlund@diplomatcom.com

+46721450670

Linnea Hylén

Senior Associate

linnea.hylen@diplomatcom.com

+46721413236

Tobias Krantz

Senior Advisor

tobias.krantz@diplomatcom.com

+46 73 410 12 15

Klas Landelius

CEO of Diplomat Communications

klas.landelius@diplomatcom.com

+46 704 60 63 57

Per Mossberg

Senior Advisor

per.mossberg@diplomatcom.com

+46 70-517 64 00

Elvira von Melen

Kontorsansvarig

reception@diplomatcom.com

08-58809500

Björn Nyblom

Founding Partner

bjorn.nyblom@diplomatcom.com

+46 70-188 50 16

Anders Oremark

Founding Partner

anders.oremark@diplomatcom.com

+46 70-814 23 02

David Oremark

Kontorsansvarig

reception@diplomatcom.com

08-58809500

Linus Paulsson

Senior Advisor

linus.paulsson@diplomatcom.com

+46 70 602 58 82

Johan von Platen

External Advisor

johan.platen@diplomatcom.com

+46 70-640 96 10

Sonja Rasin

Partner & CEO Diplomat Group

sonja.rasin@diplomatcom.com

+46 70-892 66 16

Mikael Sandström

Senior Advisor

mikael.sandstrom@diplomatcom.com

+46 72-554 69 15

Gunnar Sonesson

Founding Partner

gunnar.sonesson@diplomatcom.com

+46 70-440 10 00

Kristian Stålberg

Associate Partner

kristian.stalberg@diplomatcom.com

+46 72-018 05 93