Hedda Lindselius

Hedda Lindselius är byråchef och manager på Diplomat Communications. 

Hedda är kommunikationsrådgivare inom public affairs och corporate communications, med särskild inriktning mot hållbarhet. Hon har bred erfarenhet från olika roller med ansvar för strategisk kommunikation och verksamhetsutveckling. Hon har tidigare arbetat med frågor som rör innovation, arbetsmarknad, hållbarhet och digitalisering. Hedda har även erfarenhet från EU-kommissionen där hon arbetat för kommissionären för sysselsättning och sociala rättigheter.

Hedda har en master i statsvetenskap från Köpenhamns universitet och en politices kandidatexamen från Lunds universitet. Hon har även studerat vid University of California, Berkeley i USA.

hedda.lindselius@diplomatcom.com
+46 73-866 67 35

Sofia Artursson

Senior Associate

sofia.artursson@diplomatcom.com

+46 73-053 73 55

Louise Bjerrek

Junior Associate

louise.bjerrek@diplomatcom.com

+46 73 868 29 41

Kristina Grewin

Hållbarhetsexpert

kristina.grewin@diplomatcom.com

+46 72-980 50 66

Henrik Hedlund

Junior Associate

henrik.hedlund@diplomatcom.com

+46721450670

Linnea Hylén

Senior Associate

linnea.hylen@diplomatcom.com

+46721413236

Tobias Krantz

Senior Advisor

tobias.krantz@diplomatcom.com

+46 73 410 12 15

Klas Landelius

CEO of Diplomat Communications

klas.landelius@diplomatcom.com

+46 704 60 63 57

Hedda Lindselius

COO & Manager

hedda.lindselius@diplomatcom.com

+46 73-866 67 35

Per Mossberg

Senior Advisor

per.mossberg@diplomatcom.com

+46 70-517 64 00

Björn Nyblom

Founding Partner

bjorn.nyblom@diplomatcom.com

+46 70-188 50 16

Anders Oremark

Founding Partner

anders.oremark@diplomatcom.com

+46 70-814 23 02

David Oremark

Kontorsansvarig

reception@diplomatcom.com

08-58809500

Linus Paulsson

Senior Advisor

linus.paulsson@diplomatcom.com

+46 70 602 58 82

Johan von Platen

External Advisor

johan.platen@diplomatcom.com

+46 70-640 96 10

Sonja Rasin

Partner & CEO Diplomat Group

sonja.rasin@diplomatcom.com

+46 70-892 66 16

Gunnar Sonesson

Founding Partner

gunnar.sonesson@diplomatcom.com

+46 70-440 10 00

Kristian Stålberg

Associate Partner

kristian.stalberg@diplomatcom.com

+46 72-018 05 93

Cecilie Tenfjord-Toftby

Senior Advisor

cecilie.tenfjord.toftby@diplomatcom.com

+46 721436030