Gunnar Sonesson

Gunnar är strategisk rådgivare åt kunder inom olika sektorer, men med ett fokus på Corporate Communications och Public Affairs. Sedan Diplomat grundades har Gunnar varit rådgivare åt några av Sveriges största företag inom energi, samhällsbyggnad, detaljhandel och finansiella tjänster.

Gunnar är ansvarig för kompetensområdet Public Affairs på Diplomat, och har omfattande erfarenhet av analysarbete, lobbying, medierelationer och krishantering. Gunnar har en bakgrund inom opinionsbildning och kommunikation, bland annat från KREAB, Rikta, SAF och Folkpartiet, och har en kandidatexamen i statsvetenskap från Stockholms universitet.

gunnar.sonesson@diplomatcom.com
+46 70-440 10 00

Dan Ericsson

Senior Advisor

dan.ericsson@diplomatcom.com

+46 73-988 44 63

Anton Fjelkman

Junior Associate

anton.fjelkman@diplomatcom.com

+46704749556

Victor Fornander

Senior Associate

victor.fornander@diplomatcom.com

+46 73-543 10 28

Kristina Grewin

COO & Director

kristina.grewin@diplomatcom.com

+46 72-980 50 66

Viktoria Hammarskiöld

Kontorsassistent

reception@diplomatcom.com

+46 8 58 80 95 00

Anna-Karin Hedlund

Senior Partner

anna-karin.hedlund@diplomatcom.com

+46 739-85 00 26

Emelie Hägerström

Junior Associate

emelie.hagerstrom@diplomatcom.com

+46733307995

David Ibison

Senior Advisor

david.ibison@diplomatcom.com

+46 723-71 75 09

Klas Landelius

CEO of Diplomat Communications

klas.landelius@diplomatcom.com

+46 704 60 63 57

Per Mossberg

Senior Advisor

per.mossberg@diplomatcom.com

+46 70-517 64 00

Adam Nilsson

Senior Associate

adam.nilsson@diplomatcom.com

+46 70-746 44 21

Björn Nyblom

Founding Partner

bjorn.nyblom@diplomatcom.com

+46 70-188 50 16

Malin Olsson

Senior Associate

malin.olsson@diplomatcom.com

+46 70-766 09 65

Anders Oremark

Founding Partner

anders.oremark@diplomatcom.com

+46 70-814 23 02

Johan von Platen

External Advisor

johan.platen@diplomatcom.com

+46 70-640 96 10

Sonja Rasin

Partner & CEO Diplomat Group

sonja.rasin@diplomatcom.com

+46 70-892 66 16

Ingvar Skeberg

Senior Advisor

ingvar.skeberg@diplomatcom.com

+46 70-349 10 12

Mikael Sandström

Senior Advisor

mikael.sandstrom@diplomatcom.com

+46 72-554 69 15

Gunnar Sonesson

Founding Partner

gunnar.sonesson@diplomatcom.com

+46 70-440 10 00