Cecilie Tenfjord-Toftby

Cecilie Tenfjord-Toftby är Senior Advisor på Diplomat Communications. Hon har över 20 års erfarenhet från politiken och var under 14 år riksdagsledamot (M) med roller som energipolitisk talesperson, ordförande för näringsutskottet i Nordiska rådet och vice ordförande för den svenska delegationen till Östersjökonferensen (Baltic Sea Parliamentary Conference). Inom ramen för Östersjökonferensen har Cecilie varit ordförande för arbetsgrupperna Green Growth and Energy efficiency och Climate Change and Biodiversity. Cecilie har tidigare även arbetat med kommunikation inom offentlig sektor. Hon har en journalistutbildning från Journalisthögskolan i Oslo och har studerat media och kommunikation vid Universitetet i Bergen.


cecilie.tenfjord.toftby@diplomatcom.com
+ 46721436030

Sofia Artursson

Senior Associate

sofia.artursson@diplomatcom.com

+46 73-053 73 55

Louise Bjerrek

Junior Associate

louise.bjerrek@diplomatcom.com

+46 73 868 29 41

Kristina Grewin

Hållbarhetsexpert

kristina.grewin@diplomatcom.com

+46 72-980 50 66

Henrik Hedlund

Junior Associate

henrik.hedlund@diplomatcom.com

+46721450670

Linnea Hylén

Senior Associate

linnea.hylen@diplomatcom.com

+46721413236

Tobias Krantz

Senior Advisor

tobias.krantz@diplomatcom.com

+46 73 410 12 15

Klas Landelius

CEO of Diplomat Communications

klas.landelius@diplomatcom.com

+46 704 60 63 57

Hedda Lindselius

COO & Manager

hedda.lindselius@diplomatcom.com

+46 73-866 67 35

Per Mossberg

Senior Advisor

per.mossberg@diplomatcom.com

+46 70-517 64 00

Elvira von Melen

Kontorsansvarig

reception@diplomatcom.com

08-58809500

Björn Nyblom

Founding Partner

bjorn.nyblom@diplomatcom.com

+46 70-188 50 16

Anders Oremark

Founding Partner

anders.oremark@diplomatcom.com

+46 70-814 23 02

David Oremark

Kontorsansvarig

reception@diplomatcom.com

08-58809500

Linus Paulsson

Senior Advisor

linus.paulsson@diplomatcom.com

+46 70 602 58 82

Johan von Platen

External Advisor

johan.platen@diplomatcom.com

+46 70-640 96 10

Sonja Rasin

Partner & CEO Diplomat Group

sonja.rasin@diplomatcom.com

+46 70-892 66 16

Gunnar Sonesson

Founding Partner

gunnar.sonesson@diplomatcom.com

+46 70-440 10 00

Kristian Stålberg

Associate Partner

kristian.stalberg@diplomatcom.com

+46 72-018 05 93

Cecilie Tenfjord-Toftby

Senior Advisor

cecilie.tenfjord.toftby@diplomatcom.com

+46 721436030