Björn Sundin

Björn Sundin är strategisk rådgivare med inriktning mot Public Affairs och särskilt byggande, stadsutveckling och hållbarhet. Björn har haft ledande politiska uppdrag i närmare tjugo år och har tidigare jobbat som bland annat journalist, pressansvarig på TCO och förbundssekreterare på Vårdförbundet.

2011-2017 var han socialdemokratiskt kommunalråd i Örebro med ansvar för samhällsbyggnadsfrågor, och ledde då arbetet med att öka bostadsbyggandet. Under dessa år utsågs Örebro till Årets friluftskommun (fyra gånger), Årets stadskärna och Årets miljöbästa kommun samt Årets arkitekturkommun. Björn nämndes av flera journalister som möjlig ny bostadsminister 2016, och tillfrågades 2017 av regeringen om att bli ordförande i Rådet för hållbara städer.

Björn har stor erfarenhet av att förändra och effektivisera kommunala processer, framför allt inom byggande, där Örebro på några år gått från ett modest bostadsbyggande till att locka många investerare och bli den kommun där det färdigställdes flest nya bostäder per invånare i landet.

Han har en högskoleexamen inom kommunikation från Örebro universitet.

bjorn.sundin@diplomatcom.com
+46 70-555 41 51

Sofia Artursson

Junior Associate

sofia.artursson@diplomatcom.com

+46 73-053 73 55

Dan Ericsson

Senior Advisor

dan.ericsson@diplomatcom.com

+46 73-988 44 63

Victor Fornander

Senior Associate

victor.fornander@diplomatcom.com

+46 73-543 10 28

Kristina Grewin

COO & Director

kristina.grewin@diplomatcom.com

+46 72-980 50 66

Anna-Karin Hedlund

Senior Partner

anna-karin.hedlund@diplomatcom.com

+46 739-85 00 26

David Ibison

Senior Advisor

david.ibison@diplomatcom.com

+46 723-71 75 09

Mathilda Jarlinger

Senior Associate

mathilda.jarlinger@diplomatcom.com

+46 70-283 6996

Evelina Johansson

Junior Associate

evelina.johansson@diplomatcom.com

+46 79-340 70 80

Klas Landelius

CEO Diplomat Communications

klas.landelius@diplomatcom.com

+46 704 60 63 57

Lars Leijonborg

Senior Advisor

lars.leijonborg@diplomatcom.com

+46 70-589 55 00

Per Mossberg

Senior Advisor

per.mossberg@diplomatcom.com

+46 70-517 64 00

Adam Nilsson

Senior Associate

adam.nilsson@diplomatcom.com

+46 70-746 44 21

Björn Nyblom

Founding Partner

bjorn.nyblom@diplomatcom.com

+46 70-188 50 16

Markus Nyblom

Dataanalytiker

markus.nyblom@diplomatcom.com

+46 76-240 48 72

Charlotte Olsson

Leave of Absence

charlotte.olsson@diplomatcom.com

+46 70-059 87 94

Malin Olsson

Senior Associate

malin.olsson@diplomatcom.com

+46 70-766 09 65

Anders Oremark

Founding Partner

anders.oremark@diplomatcom.com

+46 70-814 23 02

Johan von Platen

Samarbetspartner

johan.platen@diplomatcom.com

+46 70-640 96 10

Sonja Rasin

Partner & CEO Diplomat Group

sonja.rasin@diplomatcom.com

+46 70-892 66 16

Christoffer Ripe

Senior Associate

christoffer.ripe@diplomatcom.com

+46 70-490 44 68

Mikael Sandström

Senior Advisor

mikael.sandstrom@diplomatcom.com

+46 72-554 69 15

Ingvar Skeberg

Senior Advisor

ingvar.skeberg@diplomatcom.com

+46 70-349 10 12

Gunnar Sonesson

Founding Partner

gunnar.sonesson@diplomatcom.com

+46 70-440 10 00

Björn Sundin

Senior Advisor

bjorn.sundin@diplomatcom.com

+46 70-555 41 51

Gustav Wiigh

Junior Associate

gustav.wiigh@diplomatcom.com

+46 70-147 66 89